Aktualności

DRUGI STOPIEŃ XIV ASC

„Przychodzę Boże pełnić Twoją wolę” – te słowa psalmu śpiewaliśmy wczoraj w czasie Mszy świętej, kończącej drugi stopień XIV Archidiecezjalnej Szkoły Ceremoniarza. Odbywała się ona, w jak zawsze gościnnym, mogileńskim klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów i uczestniczyło w niej 60 lektorów z całej archidiecezji.

Spotkanie rozpoczęło się w piątek 17 stycznia, kiedy po kolacji lektorzy przystąpili do sprawdzania wiadomości zdobytych na pierwszym stopniu. Następnie po grach integracyjnych, spotkaliśmy się w kościele na wieczornej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Był to czas osobistej modlitwy w ciszy, przeplatanej krótkimi rozważaniami i śpiewem. Sobota to czas wykładów i warsztatów, poświęconych zagadnieniom czasu w liturgii, przygotowaniu i przebiegu Mszy obrzędowych, Mszy z udziałem Biskupa, a także posługi z kadzidłem i w czasie procesji liturgicznych. Centralnym punktem dnia była Msza święta, sprawowana w południe. Wieczór to czas wspólnego seansu filmowego, rozmów na różne tematy oraz modlitwy. Po krótkim wprowadzeniu do Liturgii Godzin, odmówiliśmy wspólnie Kompletę. Choć wspólnie dzień zakończyliśmy, to rozmowy i spotkania w mniejszym gronie trwały jeszcze do… pewnych godzin nocnych 😊

Lektorom towarzyszyła ekipa kleryków z naszego seminarium – Piotr Mroczkowski, Kacper Politowski, Michał Romel i Rafał Wojciechowski, a także ks. Jakub Dębiec, diecezjalny duszpasterz LSO, dk. Jakub Siutkowski oraz animatorzy LSO – Gerard Kaszyński i Filip Głowacki. Gościnnie odwiedzili nas także ks. Przemysław Robaszkiewicz i dk. Marcin Kąkol z sąsiedniej parafii farnej. 


Zdjęcia - Kapucyni Mogilno, dk. J. Siutkowski


Bracia Kapucyni przygotowali także krótki filmik z Mszy świętej na zakończenie II stopnia. Link poniżej. 

PIELGRZYMKA LSO DO WŁOCH

Z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, przypadającej w 2020 roku, organizujemy Pielgrzymkę LSO naszej Archidiecezji do Włoch. Szczegółowy plan powyżej. Zapisy w linku poniżej.

TERMIN -> 1-9 VII 2020 roku

KOSZT -> 1780 zł + 100 euro


Prosimy spieszyć się z zapisami. Termin mija 2 lutego.

ZJAZD CEREMONIARZY 
ARCHIDIECEZJI GNIEŹNIEŃSKIEJ

W sobotę 30 listopada w gościnnych murach PWSD w Gnieźnie odbył się Zjazd Ceremoniarzy Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Uczestniczyło w nim 22 ceremoniarzy z całej Archidiecezji. Po powitaniu przez Księdza Rektora, głos zabrał ks. inf. prof. Jerzy Stefański, ceremoniarz papieskich pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Podzielił się on wspomnieniami z przygotowania i przebiegu tych wyjątkowych wydarzeń. Następnie ceremoniarze wysłuchali krótkiej konferencji o duchowym przeżywaniu liturgii. Po niej, wraz z towarzyszącymi im klerykami - Piotrem Mroczkowskim, Kacprem Politowskim, Michałem Romelem i Rafałem Wojciechowskim oraz dk. Jakubem Siutkowskim przeszli do Katedry, gdzie odbyły się warsztaty liturgiczne. Przybliżyły one schemat służenia w czasie Mszy świętej w bazylice prymasowskiej. Po nich uczestniczyli we Mszy, której przewodniczył ks. inf. Jan Kasprowicz, kustosz Katedry. Po Eucharystii ceremoniarze wrócili do seminarium na obiad, gdzie spotkali się przy wspólnym stole z klerykami i profesorami PWSD. Następnie w pokojach kleryckich zostali ugoszczeni zarienkiem kawy, przy którym mogli bliżej poznać życie seminaryjne. Spotkanie zakończyło się wspólnym dzieleniem doświadczeniami posługi ceremoniarskiej oraz modlitwą brewiarzową w kaplicy seminaryjnej. Chętni uczestniczyli później w I Nieszporach Adwentowych, które zainaugurowały Nowennę przed nawiedzeniem Obrazu Jasnogórskiego w naszej Archidiecezji. 

XIV ASC ROZPOCZĘTA!

W dniach 22-24 listopada w mogileńskim klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów rozpoczęła się XIV Archidiecezjalna Szkoła Ceremoniarza. Przygotowanie do pełnienia funkcji ceremoniarza zainaugurowało 63 lektorów z naszej archidiecezji. 

Spotkanie rozpoczęło się w piątek wprowadzeniem w ideę Szkoły Ceremoniarza oraz zasady panujące klasztorze. Wieczór upłynął na różnych grach i zabawach integracyjnych. Lektorzy zostali także wprowadzeni w fundamenty modlitwy i rachunku sumienia. Sobota rozpoczęła się wspólną Mszą świętą w przyklasztornym kościele św. Jana Apostoła. Przyszli ceremoniarze, po śniadaniu mieli także możliwość zwiedzania kościoła i podziemi klasztornych. Następnie rozpoczęła się część wykładowa, obejmująca zadania i posługę ceremoniarza, postawy i gesty w liturgii, budowę Mszy świętej oraz łacińskie komendy ceremoniarskie. Po popołudniowej modlitwie Koronką do Miłosierdzia Bożego, rozpoczęła się część warsztatowa. Skupiała się ona na poruszaniu się po prezbiterium, rozkładaniu darów na ołtarzu oraz posługiwaniu przy mszale. Wieczorny czas wypełniony był wspólnym oglądaniem filmu, kilkoma grami integracyjnymi oraz rozmowami i odpowiedziami na różne pytania. I stopień ASC zakończył się w niedzielę Mszą świętą przeżywaną razem ze wspólnotą parafialną.

Tegoroczną edycję ASC prowadzą: ks. kan. Jakub Dębiec, diecezjalny duszpasterz LSO, ks. Przemysław Robaszkiewicz, neoprezbiter, dk. Jakub Siutkowski oraz klerycy gnieźnieńskiego seminarium – Piotr Mroczkowski, Kacper Politowski, Michał Romel i Rafał Wojciechowski. Pomagają im także animatorzy LSO.

Koniecznie musicie obejrzeć filmik, który w pigułce przedstwia pracę podczas warsztatów liturgicznych:  https://www.facebook.com/lsogniezno/videos/2269076689863706/

Copyright by Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie - kl. Rafał Wojciechowski, PWSD Gniezno.

Strona stworzona za pomocą kreatora stron www Manifo.com