Aktualności

PIELGRZYMKA LSO DO WŁOCH

Z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, przypadającej w 2020 roku, organizujemy Pielgrzymkę LSO naszej Archidiecezji do Włoch. Szczegółowy plan powyżej. Zapisy jedynie drogą mailową - duszpasterstwo@archidiecezja.pl

TERMIN -> 1-9 VII 2020 roku

KOSZT -> 1780 zł + 100 euro


Prosimy spieszyć się z zapisami. Termin mija na przełomie stycznia/lutego.  

ZJAZD CEREMONIARZY 
ARCHIDIECEZJI GNIEŹNIEŃSKIEJ

W sobotę 30 listopada w gościnnych murach PWSD w Gnieźnie odbył się Zjazd Ceremoniarzy Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Uczestniczyło w nim 22 ceremoniarzy z całej Archidiecezji. Po powitaniu przez Księdza Rektora, głos zabrał ks. inf. prof. Jerzy Stefański, ceremoniarz papieskich pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Podzielił się on wspomnieniami z przygotowania i przebiegu tych wyjątkowych wydarzeń. Następnie ceremoniarze wysłuchali krótkiej konferencji o duchowym przeżywaniu liturgii. Po niej, wraz z towarzyszącymi im klerykami - Piotrem Mroczkowskim, Kacprem Politowskim, Michałem Romelem i Rafałem Wojciechowskim oraz dk. Jakubem Siutkowskim przeszli do Katedry, gdzie odbyły się warsztaty liturgiczne. Przybliżyły one schemat służenia w czasie Mszy świętej w bazylice prymasowskiej. Po nich uczestniczyli we Mszy, której przewodniczył ks. inf. Jan Kasprowicz, kustosz Katedry. Po Eucharystii ceremoniarze wrócili do seminarium na obiad, gdzie spotkali się przy wspólnym stole z klerykami i profesorami PWSD. Następnie w pokojach kleryckich zostali ugoszczeni zarienkiem kawy, przy którym mogli bliżej poznać życie seminaryjne. Spotkanie zakończyło się wspólnym dzieleniem doświadczeniami posługi ceremoniarskiej oraz modlitwą brewiarzową w kaplicy seminaryjnej. Chętni uczestniczyli później w I Nieszporach Adwentowych, które zainaugurowały Nowennę przed nawiedzeniem Obrazu Jasnogórskiego w naszej Archidiecezji. 

XIV ASC ROZPOCZĘTA!

W dniach 22-24 listopada w mogileńskim klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów rozpoczęła się XIV Archidiecezjalna Szkoła Ceremoniarza. Przygotowanie do pełnienia funkcji ceremoniarza zainaugurowało 63 lektorów z naszej archidiecezji. 

Spotkanie rozpoczęło się w piątek wprowadzeniem w ideę Szkoły Ceremoniarza oraz zasady panujące klasztorze. Wieczór upłynął na różnych grach i zabawach integracyjnych. Lektorzy zostali także wprowadzeni w fundamenty modlitwy i rachunku sumienia. Sobota rozpoczęła się wspólną Mszą świętą w przyklasztornym kościele św. Jana Apostoła. Przyszli ceremoniarze, po śniadaniu mieli także możliwość zwiedzania kościoła i podziemi klasztornych. Następnie rozpoczęła się część wykładowa, obejmująca zadania i posługę ceremoniarza, postawy i gesty w liturgii, budowę Mszy świętej oraz łacińskie komendy ceremoniarskie. Po popołudniowej modlitwie Koronką do Miłosierdzia Bożego, rozpoczęła się część warsztatowa. Skupiała się ona na poruszaniu się po prezbiterium, rozkładaniu darów na ołtarzu oraz posługiwaniu przy mszale. Wieczorny czas wypełniony był wspólnym oglądaniem filmu, kilkoma grami integracyjnymi oraz rozmowami i odpowiedziami na różne pytania. I stopień ASC zakończył się w niedzielę Mszą świętą przeżywaną razem ze wspólnotą parafialną.

Tegoroczną edycję ASC prowadzą: ks. kan. Jakub Dębiec, diecezjalny duszpasterz LSO, ks. Przemysław Robaszkiewicz, neoprezbiter, dk. Jakub Siutkowski oraz klerycy gnieźnieńskiego seminarium – Piotr Mroczkowski, Kacper Politowski, Michał Romel i Rafał Wojciechowski. Pomagają im także animatorzy LSO.

Koniecznie musicie obejrzeć filmik, który w pigułce przedstwia pracę podczas warsztatów liturgicznych:  https://www.facebook.com/lsogniezno/videos/2269076689863706/

Copyright by Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie - kl. Rafał Wojciechowski, PWSD Gniezno.

Strona stworzona za pomocą kreatora stron www Manifo.com