ASC czyli Archidiecezjalna Szkoła Ceremoniarza

Kim jest ceremoniarz?

Ceremoniarz, inaczej mistrz ceremonii, to osoba odpowiedzialna za odpowiednie przygotowanie i czuwanie nad poprawnym przebiegiem liturgii. Zajmuje się przygotowaniem ministrantów, aby odpowiednio wykonywali swoje funkcje. Interweniuje też w sytuacjach nadzwyczajnych.

Nutka historii

Szkoła Ceremoniarza, inaczej kursy ceremoniarskie, została zapoczątkowana w 2006 roku przez ks. Rafała Wnuka, który był wtedy proboszczem parafii pw. św. Leonarda w Słupcy. W 2011 roku kursy zostały przeniesione do klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Mogilnie, gdzie odbywają się po dzień dzisiejszy.

Z czego składa się ASC?

Szkoła Ceremoniarza obejmuje trzy weekendowe spotkania, które odbywają się od października do marca w mogileńskim klasztorze.

I stopień - obejmuje zadania ceremoniarza, komendy łacińskie, strukturę Mszy świętej oraz budowę i obsługę Mszału

II stopień - obejmuje Mszę z Biskupem, okadzenia, procesje i przygotowanie zakrystii

III stopień - obejmuje obchody Niedzieli Palmowej, Wielkiego Tygodnia i Świętego Triduum Paschalnego

Ponadto należy uczestniczyć w jednodniowym dniu skupienia, które specjalnie dla przyszłych ceremoniarzy organizuje gnieźnieńskie seminarium duchowne. Szkoła kończy się egzaminem oraz błogosławieństwem do pełnienia funkcji ceremoniarza, którego udziela biskup w Katedrze gnieźnieńskiej w maju.

XIII EDYCJA ASC...

Rozpocznie się w styczniu 2019 roku.

I stopień - 11-13 stycznia

II stopień - 22-24 lutego

III stopień - 29-31 marca

MIEJSCE - Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów w Mogilnie

Copyright by Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie - kl. Rafał Wojciechowski, PWSD Gniezno.

Strona stworzona za pomocą kreatora stron www Manifo.com